Gebze Ticaret Odası
English
Üye Girişi
Şifremi Unuttum
"İMZANIZI YAZIYA TAŞIRIN!..."

Gebze Ticaret Odası’nın (GTO) Kıymetli Evrakta Sahtecilik Türleri ve Yapılış Yöntemleri konulu bilgilendirme semineri katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Üç saat devam eden seminerde konuşan Grafoloji (Islak imza) ve Adli Belge İnceleme Uzmanı Şahin İplikçi Türkiye’de dolandırıcılık ve genel güvenlik konusunda eğitim verecek bir birimin olmadığını söyledi.

 

Güncel ve gerçek olaylarla sunumu gerçekleştiren İplikçi böyle bir ortamda ilk defa bu konuların aktarıldığını ve konunun öğretilmesinin gerekli olduğuna inandığını sözlerine ekledi.

 

“İmza El Yazısı Olması Gerekir!”

 

Seminerde konuşan Şahin İplikçi; “İmzanın hayatımızda önemli bir yeri vardır. Onunla borç ve yükümlülük altına gireriz, borç ve yükümlülükten kurtuluruz. İrademizi beyan eder, düşüncelerimizi açıklarız ve bu irade beyanının ve düşüncelerin bize ait olduğunu imza ile başkalarına ifade ederiz.

 

İmza konusuna, yasalarımıza baktığımızda, yasalarımızda imzanın ne şekilde atılacağı hususunda kesin bir hüküm yoktur. Ancak, Soyadı Kanunu, Borçlar Kanunu, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ve Noterlik Kanunu’nda bu konuya çeşitli yönlerden değinilmiştir. Bunlardan Soyadı Kanunu ve Borçlar Kanunu’nda imzanın ne şekilde atılması gerektiği hususuna kısmen de olsa açıklık getiren hükümler mevcuttur.

 

Soyadı Kanunu’nun 2. maddesinde “Söyleyişte, yazışta, imzada özad önde soyadı sonda kullanılır” ifadesi yer almaktadır. Buradan, imzada özad ve soyadın yer alması gerektiği anlaşılmaktadır.

 

Borçlar Kanunu’nun 14. maddesinde ise “İmza, üzerine borç alan kimsenin el yazısı olması lazımdır” ifadesine yer verilmektedir. Buradan da imzanın el yazısı olması gerektiği anlaşılmaktadır.”dedi.

 

Uzmandan Öneriler

 

Sahteciliğin birçok yapılış yönteminin de olduğunu belirten İplikçi, bunun önüne geçilmesi için bazı önerilerde bulundu:

“İmza atılırken ad-soyad şeklinde atın.

Özel belge protokoller imzalanırken aralık bırakmayın.

İşleme konmuş senetleri geri alırken yırtmayın, saklayın.

Kendi kaleminizle doldurduğunuz belgedeki kalemi saklayın.

Belge düzenlenirken/imza atılırken gözle görün.

Hediye çiçek, kargo, PTT alındılarında belgeyi paraf edin, imza atmayın.

Türk Hukuk sisteminde Borçlar Kanunu, İcra İflas Kanunu maddeleri Farsça, Arapça, Osmanlıca kelimelerle dolu olduğu için, sözlük kullanarak tercüme edin. Kendinize yetecek hukuk bilgisi öğrenin.

Düzenlediğiniz belgede miktar yüksek ise, başka bir belge daha düzenleyin.

İmza atılmış boş belgeyi kimseye vermeyin.

Sahtecilik olaylarında Emniyet Müdürlüğü Dolandırıcılık Masasına ve ardından Savcılığa müracaat edin.”

 

“İmzanızı Yazıya Taşırın”

 

Seminerde konuşan Ankara Barosu’nda görevli Avukat Ender Ekenleroğlu hiçbir zaman hukuk sisteminin sahtekarlığın önüne geçemediğini, doğru insanların haklarına halel geldikten sonra kanunların çıktığını ifade etti. Ekenleroğlu imza atarken imzanın yazıya taşırılması gerektiğini de söyledi.

 

Seminerde söz alan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, bilginin çok önemli bir hazine olduğunu ve bu yüzden eğitimlere Oda olarak büyük önem verdiklerini söyledi. Bilgili toplumun ülke ekonomisine de katkılar sağladığını ifade eden Çiler, böyle kalabalık bir topluluğun 3 saat süren bir sunumu izlemesinin konunun önemini bir kere daha ortaya çıkardığını sözlerine ekledi. Çiler; “Kadıköy’den ve Bursa’dan semineri takip eden arkadaşlarımız var. Bizler Oda olarak eğitime verdiğimiz desteği devam ettireceğiz. Yeter ki üyelerimizden katılım sağlansın” dedi.

 

Seminere katılan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler katkılarından dolayı İplikçi ve Ekenleroğlu’na teşekkür ederken, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcı Halit Uçar ile birlikte GTO’nun siluetinin yer aldığı bir hediye takdim etti. Semineri Gebze Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bağcı, Gebze Adliyesi 2. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi Mehmet Fındık, GTO Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Mican ve çok sayıda katılımcı takip etti.

15-06-2010 Tarihinde yayinlandi.3784 kez izlendi.
« Geri
Odamız
Oda Organları
Bölgemiz
İletişim

Android

Mobil Site

Mobil Uygulama

RSS


Twitter
ISO
Web Sitesi, Tasarım, Yazılım - Gebze Ticaret Odası Bilgi İşlem Bölümü - Tel:0262 644 22 32 email:ouslu@gebzeto.org.tr