Gebze Ticaret Odası
English
Üye Girişi
Şifremi Unuttum
Yönetim Kurulu Başkanımız NAİL ÇİLER Toprak Haftası ve Toprak Bayramı nı Kutladı

Toprağın önemini vurgulamak ve bu konuya kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla 11-17 Haziran tarihlerinde kutlanan “TOPRAK BAYRAMI ve HAFTASI”, dünya nüfusunun temel gıda ihtiyacını karşılayacak olan tek kaynağın ve bütün canlılar için vazgeçilmez yaşam kaynağının  “toprak” olduğunu tüm dünyaya hatırlatır.

Dünyada her yıl, toprağın üst tabakasının 24 milyar tonu kaybedilirken, 500 bin hektar alan yanlış sulama nedeniyle olmak üzere, toplam 6 milyar hektar alan çölleşmektedir. Birleşmiş Milletler Çevre Programı verilerine göre de çölleşme süreci dünyaya, her yıl 42 milyar dolardan fazla mali yük getirmektedir. % 65'i kurak ve yarı kurak alan özelliklerine sahip ülkemizin ise coğrafi konumu ve iklimi, toprak bozulmasına, kuraklığa karşı hassasiyetin artmasına, ülkemizin çölleşme ve kuraklıktan en fazla etkilenen ülkeler arasında yer almasına sebep olmaktadır.

Arazi bozunumu, çölleşme, erozyon, verimli toprakların yapılaşmaya tabi tutulması gibi nedenlerden dolayı tehdit altında olan topraklarımızı; korumak, yanlış uygulamaların önüne geçerek bilinçli bir şekilde işlemek, üretim bilinciyle uzun vadeli sürdürülebilir yatırımlar yapmak, yapılmasına destek vermek ve çocuklarımızı bu bilinçle yetiştirmek her birimizin vatandaşlık görevidir.

 

Geleceğimizi güvence altına almak için topraklarımızı korumak zorunda olduğumuzu hatırlatarak, “TOPRAK BAYRAMI ve HAFTASI”nı kutlar, yaşanabilir bir çevre için doğa ve toprak bilincimizin artmasını dilerim.

15-06-2017 Tarihinde yayinlandi.273 kez izlendi.
« Geri
Odamız
Oda Organları
Bölgemiz
İletişim

Android

Mobil Site

Mobil Uygulama

RSS


Twitter
ISO
Web Sitesi, Tasarım, Yazılım - Gebze Ticaret Odası Bilgi İşlem Bölümü - Tel:0262 644 22 32 email:ouslu@gebzeto.org.tr