Gebze Ticaret Odası
English
Üye Girişi
Şifremi Unuttum
Oda Faaliyetleri » Eylül 2017 Oda Faaliyetleri

1.Giriş

 

2.Eğitim Ve Toplantı Faaliyetleri…(Sıralama kronolojik olarak yapılmıştır.)

3.   Kocaeli Kadın Girişimciler İcra Kurulu Toplantısı, 23 Ağustos 2017 Çarşamba günü, Kocaeli Sanayi Odası'nda gerçekleştirildi.

4. Yönetim Kurulu Başkanımız, Malazgirt Zaferi'nin 946. Yıldönümü dolayısıyla Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle, Başbakanımız Sn. Binali Yıldırım ve Bakanlarımızın katılımıyla Muş Malazgirt'te gerçekleşen kutlama programına, 26 Ağustos 2017 Cumartesi günü TOBB heyeti ile birlikte katıldı.

5. Gebze Ticaret Odası Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantımızı, 23 Ağustos 2017 Carşamba günü Odamız Meclis Salonu'nda gerçekleştirdik.

      Toplantıda konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanımız Nail ÇİLER, 26 Ağustos Malazgirt Zaferi ve 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutlayarak sözlerine başlarken, Odamızın sonuçlanan projelerinden bahsederek, en kısa zamanda hayata geçecek olan yeni projeler için de meclis üyelerimizden tam destek aldı.

      GEBZE TİCARET ODASI'nın sosyal sorumluluk projelerindeki "öncü" rolünün altını çizen Başkanımız, Odamız tarafından Dilovası'na  kazandırılacak  Halk Eğitim ve Toplum Sağlık Merkezi'nin temel atma törenini 22 Ağustos tarihinde gerçekleştirdiğimizi  ve içinde Odamızın Dilovası temsilciliğin bulunacağı tesisin şimdiden bölgemize hayırlı olmasını diledi. Başkanımız, 17 Ağustos 2017 yılı itibariyle 18. Yılını geride bıraktığımız Marmara Depremi'ne de dikkat çekerek, bölgemize Gebze Ticaret Odası olarak bir "toplanma merkezi" oluşturmak istediğimizi Meclis Toplantısında tekrar dile getirdi. Yönetim Kurulu Başkanımız, deprem konusunda farkındalık oluşturmak adına ilgili kurum ve kuruluşların işbirliğiyle bir simülasyon merkezi açılacağının ve Çayırova'ya bir Kızılay binası kazandırılacağının müjdelerini de verdi.

      Bölgemizde 1 Temmuz'da hizmete giren İhtisas Vergi Dairesi ile birlikte ilçemizdeki vergi dairelerinin sayısının 4'e yükseldiğini ifade eden Başkanımız, günümüzde ülkelerin gücünün ekonomik güçleriyle ölçüldüğünü ve iktisadi kalkınmanın en önemli faktörü olan ihracatın desteklenmesi bağlamında adına Odamız tarafından yürütülen sertifikalı İhracat Projesi programlarında, ilk kez ihracat yapmaya başlayan firmaların Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sn. Bülent Tüfenkci ve Birlik Başkanımız Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımıyla "İhracatın Yeni Yıldızları Ödül Törenimizde" ödüllendirildiğini belirtti. Üreten toplum olmanın öneminin altını çizen Başkanımız, törenle ödüllerini alan tüm firmalarımızın bu başarıları neticesinde oluşturdukları katma değer nedeniyle, kendilerini tebrik etti.

      Eğitim faaliyetleriyle diğer Oda ve Borsalar arasında ilk sıralarda yer aldığımızı ifade eden Başkanımız, Odamızın gayret ve çabaları sayesinde GEBZE'ye kazandırılan BİLİŞİM VADİSİ için bu sektörde hizmet etmek üzere nitelikli eleman yetiştirmek amacıyla 146 öğrencinin eğitim göreceği  "Bilişim Lisesi" nin hizmete gireceğinin bilgisini verdi ve MARTEK TEKNOPARK'lar ortak proje kapsamında Ar-Ge uzmanı yetiştirileceğini de sözlerine ekledi.

      Ülkemizde bir ilçede yer alacak ilk e-sınav merkezi olma özelliğini taşıyacak merkezin yine Gebze'mizde olacağını ifade etti.

6.   24 Ağustos 2017 Perşembe günü, Odamız ve Tübitak Martek işbirliğiyle düzenlediğimiz "İhracatta E-Dönüşüm" konulu panel, uluslararası e-ticaret alanında en önemli sitelerden biri olan Alibaba.com'un CEO'su Sn. Orkan Aytulun tarafından yapılan bilgi aktarımıyla, Odamız Meclis salonunda gerçekleştirdik.

      Söz konusu panelin açılış konuşmasını yapan Başkanımız, günümüz ticaretinin farklı boyutta gelişmekte olduğuna  vurgu yaparken, teknolojinin sunduğu tüm yenilikleri iktisadi hayatımıza uyarlamak, E-ticaret alanında aktif olarak yer almak, işadamları, sanayiciler olarak yeni ihracat modelleriyle dış ticaret hacmimizin artışını sağlamak doğrultusunda için alternatif modeller oluşturmak zorunda olduğumuzu belirtti. Bu aşamada girişimcilik ruhunun desteklenerek, çağdaş uygulamaların ülkemiz girişimcileri tarafından da verimli olarak kullanılması ve hatta yeni modellerin ülkemiz tarafından tasarlanarak, tüm Dünyaya duyurulmasının gerekliliği üzerinde durdu.

7. 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 95. Yıldönümü dolayısıyla Gebze Kaymakamlığınca, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen kutlama programına, Yönetim Kurulu Başkanımız katıldı.

8. Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Nail ÇİLER ve Meclis Üyemiz Sn. Fatma Sevgi ÇİLER, 30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle , Kocaeli Valimiz Sn. Hüseyin AKSOY ve eşi Sn. Hülya AKSOY'un ev sahipliğinde gerçekleşen resepsiyonuna katıldı.

9. 31 Ağustos 2017 Perşembe günü, Sosyal sorumluluk projelerimiz kapsamında, yerel ürünlere ve bölgemiz kültürel kimliğinin öne çıkarılmasına ilişkin faaliyetlerimiz dahilinde, şehrimize has lezzet "Gebze Çöreği"ni, Yönetim Kurulu Başkanımız öncülüğünde, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Meclis Divanı Üyelerimizle dört ilçemizin meydanlarında dağıtarak, geleneklerimizi yaşatmaya, canlı tutmaya, topyekün kalkınmanın önemli gerekliliklerinden olan sosyo-kültürel yaşamın gelişimine katkı sağlamaya devam ettik.

10. 1994-2004 yılları arasında Gebze Belediye Başkanlığı yapan Ahmet Pembegüllü'nün ölümünün 10. Yılı dolayısıyla kabri başında düzenlenen anma törenine, 31 Ağustos 2017 Perşembe günü, Yönetim Kurulu Başkanımız katıldı.

11. Mübarek Kurban Bayramı dolayısıyla Geleneksel Bayramlaşma Törenimizi, 1 Eylül 2017 Cuma günü, Odamız Meclis Salonu'nda üyelerimizin, bölge protokolünün ve basınımızın katılımı ile gerçekleştirdik.

      Bayramlaşma programında kısa bir konuşma yapan  Yönetim Kurulu Başkanımız, Tüm İslam Alemi'nin Kurban Bayramı'nı kutlarken, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla, Myanmar Arakan'da Müslümanlara karşı yapılan saldırılara dikkat çekti ve Gebze Ticaret Odası olarak bu zulmü kınadığımızı dile getirdi. Tüm dünyanın Müslümanlara yapılan bu zulmün bitmesi için bir çaba sarf etmesi gerektiğini vurgulayan Başkanımız,  Birleşmiş Milletler, ABD ve AB'nin gerekli adımları atması için çağrıda bulundu ve Müslümanların yaşadıkları bu zulme tek ses çıkaran ülkenin yine Türkiye'miz olduğunun altını çizdi. Başkanımız, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde, barışın değil, savaşın hüküm sürmesinden duyduğu kaygıyı dile getirdi.

 

      Kurban Bayramı münasebetiyle, Bayramlaşma Törenimize katılan misafirlerimize, Gebze Çöreği ikramında bulunan Yönetim Kurulu Başkanımız, 2008 yılından beri Oda olarak Gebze Çöreği'nin tanıtımı için çaba sarf ettiğimizi, amacımızın Gebze Çöreği'nin yeniden pazarda yerini bulması olduğunu ifade etti. Gebze Çöreği'nin, coğrafi işaret alması için başvuruda bulunulduğunu, Gebze Çöreği'nin tanıtılması için herkesin desteğini beklediğimizi dile getirdi.

 

12. 14 Eylül 2017 Perşembe günü, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Nail Çiler ve Yönetim Kurulu Üyemiz Sn. Ercan ALTINKAYA, Kardeş Odamız Gerede Ticaret ve Sanayi Odası'nda, Birlik Başkanımızın adı verilen Konferans Salonu açılışı ve "Gerede Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Törenine katılarak, Birlik Başkanımız ile biraraya geldi.

 

13. Eğitime verdiği önem, eğitimci kimliği ve Oda olarak eğitim faaliyetlerinin yürütülmesindeki "öncü" rolü ile de takdir toplayan Başkanımız, 2017-2018 eğitim öğretim yılında hizmet vermeye başlayan Bahçeşehir Koleji Darıca Kampüsü açılış törenine, 18 Eylül 2017 Pazartesi günü, katıldı.

 

14. 19 Eylül Şehitler ve Gaziler Günü dolayısıyla, Gebze Kaymakamlığınca Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene, Başkan Yardımcımız Sn. Sedat Mican katıldı.

 

15. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Dr.Faruk Özlü'nün katılımıyla "Üretim Reform Paketi'nin Getirdikleri" konulu, OSBÜK genişletilmiş bölge toplantısı, Odamız ve Gebze Güzeller OSB ev sahipliğinde 21 Eylül 2017 Perşembe günü gerçekleştirildi. Toplantıya, Düzce Valisi Sn. Zülkif Dağlı,  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Sn. Yaşar Öztürk, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Sn. Ahmet Arif ERGİN, Kocaeli Eski Milletvekili Sn. Mehmet Ali Okur, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Sn. Haluk Görgün, Gebze Kaymakamı Sn. Mustafa Güler, Çayırova Kaymakamı Sn. Hasan Gözen, OSBÜK Başkanı Sn. Memiş Kütükçü'nün yanısıra, 89 Organize Sanayi Bölgesi'nin, komşu OSB'lerin Başkanları ve bölge müdürleri, Oda ve Borsaların Başkan ve yönetimleriyle iş adamları katıldı. 

 

      Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ardından toplantının açılış konuşmasını yapan Gebze Güzeller OSB Başkanı Sn. Adem Ceylan, Kocaeli'nin en önemli endüstri şehirlerinden biri olduğunun altını çizerken, sanayicilerin en önemli üç hedefinin güven, huzur ve istikrarı sağlamak olduğunu dile getirerek, yeni Üretim Reformu Yasası'nın hayırlı olmasını diledi.

 

      Gebze Güzeller OSB Başkanı Adem Ceylan'ın ardından konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanımız, Gebze Güzeller OSB işbirliğinde böyle bir toplantıya Oda olarak ev sahipliği yapmaktan duyduğumuz memnuniyeti belirterek sözlerine başlarken, her alanda gelişme sağlanması için çağımızın gerekliliği haline gelen teknolojik gelişmelerin sanayiye  adaptasyonunun önemini dile getirdi. Bu anlamda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sağlanan Ar-Ge desteklerinin çok önemli olduğunu, içinde bulunduğumuz Sanayi 4.0 devrimini yakalama zorunluluğumuz olduğunu belirtti.

 

      Gebze'nin, TSE, GTÜ, TÜBİTAK, TÜSSİDE, Bilişim Vadisi ve GTÜ gibi önemli kurumları barındırdığını dile getiren Başkanımız, Gebze'yi  sanayinin beyni olarak yeniden yapılandırmayı, sanayi ve üniversite işbirliğini kuvvetlendirmeyi hedeflediklerini ifadelerine ekledi. 2012 yılında Gebze Ticaret Odası'nda kurulan ve tamamlandığında 100 bin kişiye istihdam sağlanması beklenen BİLİŞİM VADİSİ'nin Gebze'de yükselmesi ve geri kalmış ülkelere teknolojik destek verecek olan ULUSLARARASI TEKNOLOJİ BANKASI'nın Gebze'de kurulacak olmasıyla, bölgenin bilişim, Ar-ge ve yazılım sektörlerinde de bilinirliğinin artacağının altını çizen Başkanımız, bu noktada BİLİŞİM VADİSİ'ne nitelikli eleman yetiştirmek için VADİ bünyesinde bir BİLİŞİM LİSESİ için Bakan'dan destek istedi ve ülkemizin birliği, bütünlüğü ve kalkınması için ortaya koyulacak her projede, Gebze paydaşları olarak hep birlikte yer alacaklarını ifade etti.

      OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü ise, üretimle ilgili hayata geçen en kapsamlı paket olan 'Üretim Reform Paketi için Sayın Bakanımıza teşekkür ederken, sanayicinin tüm zorluklara rağmen yürüttükleri üretim faaliyetlerini bu reform paketi sayesinde hızlandıracaklarını, OSBÜK olarak üretim sevdasıyla memlekete hizmet etmeye devam edeceklerini belirtti.

 

      Toplantıda son olarak, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü bir konuşma yaparak, "Marmara bölgesi'nin Türkiye ekonomisinin ve sanayisinin lokomotif bölgesi olduğunu dile getirerek,  Türk sanayinin gelişmesi ve dışa açılmasının OSB'lerin gelişmesine bağlı olduğunu dile getirdi. Türkiye'deki OSB istatistiklerini de konuşmasında katılımcılarla paylaşan Bakan, sanayicilerden gelen talepler doğrultusunda şekillenen Üretim Reform Paketi'nin, OSB'lerin önünü açacak nitelikte olduğunu,2017 yılında 19 bin kişiye istihdam sağlayacak 7 OSB projesini tamamlanmasını, 2023 hedeflerinde ise,  65 yeni OSB kurarak 1 milyon kişiye istihdam sağlamaya ilişkin projelerin yürütüldüğünü dile getirdi, Yeni reform paketinde yerleşim içerisinde kalan sanayileri kent dışına taşımak istediklerini ve sanayicilerin hafta sonu çalışma için belediyelere ödediklerini vergiyi kaldırdıklarını belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, sanayicinin üzerindeki yükleri kaldırdıklarını, kaybı olan belediyelerin kaybını telafi edeceklerini belirtti.

 

      Yönetim Kurulu Başkanımız, programa teşriflerinden dolayı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Faruk Özlü'ye, üniversite-sanayi işbirliğine sağladığı desteklerden dolayı Gebze Teknik Üniversitesi Rektörümüz Sn. Haluk Görgün'e, Osbük Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Memiş Kütükçü'ye ve panelde Sanayi 4.0 konulu bir sunum gerçekleştiren Türkiye-Hannover Ticaret Ataşesi Sn. M. Kudret Ceran'a hediye takdiminde bulundu. Başkanımız ayrıca, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Sn. Ahmet Arif ERGİN'e, bilim dünyasına ve bölgemize sunduğu değerli katkıların yanısıra, sanayide Ar-Ge faaliyetlerinin yaygınlaştırılmasına yönelik kıymetli çalışmaları için de hediye takdiminde bulundu.

 

16. 20 Eylül 2017 Çarşamba günü, KOSGEB tarafından düzenlenen, ÜRETİM VE İHRACATTA TEKNOLOJİ SEVİYESİ YÜKSEK, KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLERİN VE KOBİ'LERİN PAYININ ARTTIRILMASI" konulu programa, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Nail ÇİLER katıldı.

       Toplantıda kısa bir açılış konuşmasını yapan Başkanımız, KOSGEB'in sağladığı desteklerin sanayicimiz, tacirimiz ve işadamlarımızın tarafından mutlak değerlendirilmesi gerektiğini belirtirken, artık ülke olarak "yükte hafif, pahada ağır" ürün ticaretine ağırlık vermemiz gerektiğinin altını çizdi.

 

 

17. Başkanımız, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü, aynı zamanda Aselsan Yönetim Kurulu Üyesi Prof Dr. Sn.Haluk GÖRGÜN'ün ve GOSB Başkanı Sn. Vahit YILDIRIM'ın da yer aldığı, sanayiciler ve işadamlarından oluşan 43 kişilik heyetle, savunma sanayimizin göz bebeği ASELSAN A.Ş.'ye düzenlenen teknik geziye katılarak, savunma sanayimizin geldiği son noktayı yerinde inceledi. ASELSAN tanıtım filmi izlenerek, yetkililerden firma hakkında bilgi alma fırsatı bulunan gezide, ASELSAN bünyesindeki çeşitli üretim holleri de ziyaret edildi.

 

      Ziyaretin sonucuna ilişkin kısa bir değerlendirme yapan Yönetim Kurulu Başkanımız,  Aselsan'ın yaptığı projelerde, sanayinin kalbi olan Gebze'de faaliyet gösteren firmaların mutlak yer almasını istediğini belirterek,  Türkiye ekonomisine yön veren ve 72 ilin toplamından fazla vergi ödeyen bir bölge olarak, Odamız üyesi birkaç firmanın yan sanayi olarak ASELSAN'a hizmet verdiğini duymaktan da mutlu olduğunu dile getirdi.

 

      En yakın zamanda ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla Odamızda biraraya gelme kararı alınan ziyaretin sonunda, karşılıklı hediye takdimi gerçekleştirildi.

 

18. Teknik Üniversite olmasında Oda olarak üst düzey çaba göstererek, kuvvetli lobi faaliyetlerimiz sayesinde Gebze'mize kazandırılan Gebze Teknik Üniversitesi'nin, Dünyanın en prestijli üniversite sıralaması olan, "The Higher Education" sıralamasında bir çok köklü üniversiteyi geride bırakarak en ön sıralarda yer alması ve 180 üniversite içinden "10 araştırma üniversitesi" arasına girerek, başarılarına bir yenisini eklemesi sebebiyle, Yönetim Kurulu Başkanımız bir tebrik mesajı yayınladı. Mesajında, Rektörümüz Prof. Dr. Sn. Haluk GÖRGÜN başta olmak, üstün başarı gösteren tüm akademisyenlerimizi kutladığını dile getiren Başkanımız, Gebze Teknik Üniversitesi'nin başarılarıyla, Gebze Ticaret Odası ve Gebze adına gurur duyduğumuzu dile getirdi.

      Başkanımız, ayrıca yeni akademik yılın ülkemize hayırlı olmasını diledi.

 

 

02-10-2018 Tarihinde yayynlandy.365 kez izlendi.
« Geri
Odamız
Oda Organları
Bölgemiz
İletişim

Android

Mobil Site

Mobil Uygulama

RSS


Twitter
ISO
Tüm Bilgileriniz 6698 Sayılı KVKK gereğince korunmaktadır.
Web Sitesi, Tasarım, Yazılım - Gebze Ticaret Odası Bilgi İşlem Bölümü - Tel:0262 644 22 32 email:ouslu@gebzeto.org.tr