Menü Close

Sayısal (Dijital) Takograf Kartı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ nin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile imzaladığı 16.04.2010 tarihli Protokol’ e istinaden, Odamız Uluslar arası Karayolu Taşımacılığı Yapan Araçlarda Kullanılan Takograf Cihazları Hakkında Yönetmelikte belirtilen sayısal takograflarda kullanılmak üzere sürücü, servis ve şirket kartlarının ve bunlara ilişkin hizmetlerin verilmesi konusunda yetkilendirilerek başvuruları almaya başlamıştır.

Sürücü Sayısal Takograf Kartı Başvuru Ve Dağıtım Süreci

SÜRÜCÜ KARTI’ na kimler başvurabilir ? 

•Sürücü belgesi ve SRC belgesi olan sürücüler başvurabilir.

•Başvuru, şahsen sürücü tarafından gerçekleştirilmelidir.

Ön Başvuru İşlemi:

Sürücüler, https://staum.tobb.org.tr/WEB/ internet adresinden başvuru işlemlerini başvuru merkezine gitmeksizin bireysel olarak yapabilirler.

İşlem sırası aşağıdaki gibidir;

https://staum.tobb.org.tr/WEB/ internet adresine giriş yapılır ve  başvuru ekranında “KART İŞLEMLERİ” ni seçtikten sonra “GİRİŞ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN” seçeneği ile devam edilmesi gerekmektedir.

— Açılan sayfada e-devlet seçeneğinden TC Kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile giriş yapınız.

— Doğum tarihinizi girdikten sonra Sürücü Kartı seçeneği ile devam edilmesi gerekmektedir.

— İletişim bilgileri kısmında telefon numaranızı doğruluğunu mutlaka kontrol ediniz.

— Başvuru bilgileri seçeneğinde kayıt merkezini seçiniz. Başvurunuzun kontrolü burada yapılacaktır.

— Fotoğraf yüklenmesi seçeneğinde 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf yükleyiniz. Fotoğrafın arka fonunun beyaz ve bulanık görünmemesine özen gösteriniz.

— İmza yüklenmesi seçeneğinde, beyaz boş bir kâğıda imza atarak, fotoğrafını yüklemeniz gerekmektedir. İmzanızı siyah veya mavi, kalın uçlu bir kalemle atmaya özen gösteriniz.

—Kart teslim bilgileri seçeneğinde Kayıt Merkezinden sizin yerinize kartınızı alabilecek bir isim belirtmeniz gerekmektedir. Başka bir isim belirtmek istemezseniz kendi isminizi yazarak bu seçeneği geçebilirsiniz.

 —Başvuru sonunda sistem bir ödeme numarası verir ve bu ödeme numarasıyla Vakıf Bankasına ödemesini yaparak işleminizi bitirmiş olursunuz.

Takograf kartınız üretilip kayıt merkezine geldiğinde telefonunuza SMS gelir ve kayıt merkezinden kartınızı teslim alabilirsiniz

SÜRÜCÜ TAKOGRAF KARTI YENİLEME BAŞVURUSU

Yenileme için başvuru işlemi yukarıda belirtildiği şekilde (5) ay öncesi itibari ile yapılabilir. Yenilenen sürücü kartının başlangıç tarihi eski kartın bitiş tarihiden itibaren başlar.

İKAME BAŞVURULARI

–          Bozuk Takograf Kartı Başvurusu

Başvuru yukarıda belirtildiği şekilde ilerler, bozuk kart seçeneği ile başvuru tamamlandıktan sonra bozuk olan kartın Kayıt Merkezine teslim edilmesi gerekir. Kart teslimi gerçekleştikten sonra telefonunuza SMS ile ödeme bildirim gelir ve ödemesinin Vakıf Bankasına yapılması gerekir. Yeni üretilen kartın bitiş tarihi bozuk kart ile aynı olur. Teslim aldıktan 30 gün sonrasına kadar bozulan kartlar ücretsiz yenilenir.

–          Kayıp veya El konulma Başvurusu

Başvuru yukarıda belirtildiği şekilde ilerler, kayıp seçeneği başvuru yapılırken mutlaka kayıp tutanağının, el konulma seçeneği ile yapılırsa “el konulma tutanağı” nın yüklenmesi gerekir. Başvuru tamamlandıktan sonra telefonunuza SMS ile bildirim gelir ve sonra ödemesinin Vakıf Bankasına yapılması gerekir. Bu işlemde kart bedelinin iki katı ücret ödenir ve eski kartın bitiş tarihi ile aynı süreli kart gelir.