Gebze Ticaret Odası
English
Üye Girişi
Şifremi Unuttum
29 Mayıs 1453 İstanbul'un Fethi Mesajı

 

Türk ve Dünya tarihinde büyük bir dönüm noktası olan, muhteşem bir zafer ve müthiş bir stratejiyle, Fatih Sultan Mehmet Han önderliğinde dünyada çağ açıp çağ kapatan İstanbul’un Fethi’nin 567. Yıldönümünü gururla kutluyoruz.

 

Bir çok medeniyetin izlerini yüzyıllar boyu içerisinde barındıran, tüm insanlığın ortak tarihine sahip olan, tarih boyunca kültüre, sanata, eğitime, bilime ve ticarete öncülük eden, Asya ile Avrupa’yı birleştiren dünyanın sayılı şehirlerinden olan İstanbul; 1453 yılında Fatih’in gemileri karadan yürütmesi ve Osmanlı Ordusunun eşine az rastlanılır bir mücadele örneğiyle fethedilmiş ve böylece tarihte yeni bir çağ başlamıştır. 

 

Fatih Sultan Mehmet Han’ın 1481 yılında Doğu’ya gerçekleştireceği sefer sırasında konakladığı ve hayatını burada kaybettiği, içerisinde 17. Yüzyılda yaptırılan çeşme ve namazgahı bulunan Fatih’in Otağı (Hünkar Çayırı)’nın Gebze’mizin sınırları içinde olması bizlere farklı duygular yaşatmaktadır.

 

“Biz şehirleri değil, gönülleri fethetmeye gidiyoruz” diyen, bu müthiş zaferin mimarı olan büyük devlet adamı Fatih Sultan Mehmet Han’ı ve onun komutasındaki tüm kahramanları İstanbul’un Fethi’nin 567. Yıldönümünde rahmet ve minnetle anıyorum.

 

29-05-2020 Tarihinde yayinlandi.307 kez izlendi.
« Geri
Odamız
Oda Organları
Bölgemiz
İletişim

Android

Mobil Site

Mobil Uygulama

RSS


Twitter
ISO
Tüm Bilgileriniz 6698 Sayılı KVKK gereğince korunmaktadır.
Web Sitesi, Tasarım, Yazılım - Gebze Ticaret Odası Bilgi İşlem Bölümü - Tel:0262 644 22 32 email:ouslu@gebzeto.org.tr