Gebze Ticaret Odası
English
Üye Girişi
Şifremi Unuttum
Oda Faaliyetleri » Eylül 2019 Oda Faaliyetleri

MECLİS

 

Değerli Meclis Divanımız,

Yönetim Kurulu Üyelerimiz,

Meclis ve Meslek Komite Üyelerimiz,

Değerli Konuklarımız,

Ve basınımızın kıymetli temsilcileri,

Eylül ayı olağan Meclis Toplantımıza hepiniz hoşgeldiniz…

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Bu ay gerçekleştirdiğimiz Oda faaliyetlerimiz hakkında sizlere kısa bir bilgilendirme yaparak sözlerime başlamak istiyorum.

MECLİS TOPLANTISI

Gebze Ticaret Odası olağan Meclis toplantımızı hep birlikte, 26 Ağustos Malazgirt Zaferimizin ve 30 Ağustos Zafer Bayramımızın coşkusuyla gerçekleştirdik.

30 Ağustosta; Yönetim Kurulu Üyemiz Ercan Altınkaya ile birlikte Gebze Kaymakamlığımız tarafından düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programına katıldık.

31 Ağustos 2019 Cumartesi Günü; Kocaeli Valiliği tarafından düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı Resepsiyonunda da Zafer Bayramımızın coşkusunu hep birlikte yaşadık.

 

Bir kez daha başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, vatan uğruna cepheden cepheye koşarak savaşan, bu toprakları bize yurt yapan şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

 

Değerli üyelerimiz;

Meclis toplantımız ile ilgili bir konuyu daha vurgulamak isterim.

Ufuk KOÇAK’ ın “Sınırsız” adlı kitabını Ağustos ayı toplantımızda sizlerle buluşturduk. Umuyorum ki yaşam öyküsünü okumuşsunuzdur.

17 Ağustos’ta deprem altında kalarak, fiziksel kayıp yaşamasına rağmen hayata tutunan kıymetli bir gencimizdir Ufuk Koçak.

Diliyorum ki onun bu azmi hepimize örnek ve ilham olsun.

 

ODALARIN ZİYARETLERİ

Değerli üyelerimiz;

Bu bölgeyi anlatmak, tanıtmak ve üyelerimizin ulusal alanda da güçlü işbirlikleri oluşturması gayreti içerisindeyiz.

28 Ağustos 2019 Çarşamba günü; Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail AKÇAY ve beraberindeki heyet, Odamıza ziyarette bulundular. Ziyarette, bölgemizin dinamiklerini ve Odamızın projelerini heyetle paylaştık.

Onlara “Akıllı Oda” sistemimizi tanıttık.

 

Aynı şekilde; 5 Eylül 2019 Perşembe Günü; Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet TAKVA ve Van TSO Meclis Üyesi bölgemizde bulunan sanayi kuruluşları ziyareti öncesi bölgeler arası ticaretin geliştirilmesi ve yeni işbirliklerinin oluşturulması adına Odamıza ziyarette bulunarak, Genel Sekreterimizden OSB’ lerimiz ve bölgemiz hakkında detaylı bilgi edindiler.

16 Eylül 2019 Pazartesi Günü; Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Odamıza ziyarette bulundu.

 

BALIK FESTİVALİ

 

30 Ağustos 2019 Cuma Günü; Yönetim Kurulu Üyemiz Yücel Yılmazel ve Meclis Üyemiz Zafer Koçak ile Eskihisarımızda, İMEAK Kocaeli Deniz Ticaret Odası, Eskihisar Mahalle Muhtarlığı, Eskihisar Su Ürünleri Kooperatifi, Kocaeli Su Ürünleri Kooperatifler Birliği ve Eskihisar esnafının katkılarıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen Balık Festivaline katılım sağladık.

Bu vesileyle tekrar yeni sezonun ülkemiz ile bölgemize bolluk ve bereket getirmesini diliyoruz...

 

SOSYAL ETKİ MERKEZİ

 

Değerli üyelerimiz;

Sosyal Etki Merkezi’mizin “etki” si günden güne büyüyor.

Gün geçtikçe artan sayısıyla şuan yaklaşık 2500 ihtiyaç sahibine ulaştığımızı gururla belirtmek isterim.

Bizler Sosyal Etki Merkezi’mizde paydaşlarımız ile birlikte başka konuların da çözümü olmalıyız dedik.

Yeni eğitim öğretim yılında, ihtiyaç sahiplerimizle kırtasiye malzemelerini de buluşturuyoruz.

Boyalardan resim defterlerine, el işi kağıdından prit e, okul, beslenme çantasından suluğa kadar bütün malzemeler Sosyal Etki Merkezi’mizde ihtiyaç sahibi ailelerimize ulaşıyor.

Ürünlerin hepsi gerçekten üst düzey kalitede, lisanslı ürünler.

Paydaşlarımızla merkezimizde buluştuk ve ürünleri bizzat inceledik, ihtiyaç sahiplerimiz ile görüşme fırsatı bulduk. Onların memnuniyetlerini gözlemledik.

Aynı şekilde dün, Sosyal Etki Merkezi'mizin paydaşları Ford Otosan, Gıda Kurtarma Derneği ve Fazla Gıda yetkilileri ile birlikte Dilovası Kaymakamımız, Dilovası Milli Eğitim Müdürümüzün de katılımlarıyla Dilovası Akşemseddin İlkokulu öğrencilerine kırtasiye malzemesi dağıtımında bulunarak, fazlayı faydaya çevirmenin mutluluğunu öğrencilerle paylaştık.

 

       Değerli üyelerimiz;

       Projemizin amacına uygun bir şekilde ilerliyor olmasını görmek bizleri daha da onure ediyor.

       Gün geçtikçe büyüyen etkisiyle, şimdi projemiz artık ulusal basında ses getirmeye başladı.

       16 Eylül’ de Doğan Medya Grubu, biraz önce izlediğiniz gibi Sosyal Etki Merkezimizi ziyaret ederek bizlerle röportaj gerçekleştirdi.

Onlara projemizi anlattık, merkezimizi gezdirdik. Yaptıklarımızı ve bundan sonra yapmak istediklerimizi paylaştık.

       Samimiyetle söylüyorum ki, projemizden çok etkilendiler.

       Sosyal Etki Merkezi projemiz CNN Türk’te yayınlandı ve inanıyoruz ki etkisi daha da büyüyecek.

Özetle; projemizle ne kadar gurur duysak az. Bizler bu projede hedeflediğimiz bir çok şeye ulaştık.

Şimdi daha da ilerlemesi, bilinmesi ve daha çok ihtiyaç sahibine fayda sağlama amacımız ile “yaptık bitti” demeden yolumuza kararlı ve emin adımlarla devam ediyoruz.

Hepinize destekleriniz için bir kez daha teşekkür ediyorum.

      

 

 

 

 

GEBZE ÇÖREĞİ

Değerli katılımcılar,

       Gebze Ticaret Odası’nda göreve başladığımız ilk günden itibaren tek bir hedefimiz vardı: bu bölgeye değer katacak her türlü projenin destekçisi olmak.

       Zaman içerisinde bu konuda mütevazi olmadan söyleyeceğim ki, Gebze Ticaret Odası olarak kentimizi geliştirecek bir çok adım attığımıza inanıyorum.

       Bu kentin değerlerini öne çıkartmak, tanıtmak, her platformda duyurmak istiyoruz.

       Söz konusu değerlerimizden en önemlilerinden biri, Gebze Çöreği’miz.

Sizlere çöreğimizi anlatmayacağım, zaten hepinizin destekleriyle bayramlarımızın arife günlerinde Gebze, Darıca, Dilovası ve Çayırova halkımız ile buluşturuyoruz, geleneksel bayramlaşma törenlerimizde hep birlikte tadıyoruz.

       Çöreğimizin patentini almak adına görüşmelerimiz devam ediyor ve biz çöreğimizi bu süreçte herkesin tatmasını istiyoruz.

       Bu yıl Sivas Kongresinin 100. Yılı sebebiyle, bölge protokolüne ve Türkiye’nin dört bir yanından Sivas’a gelen 130 gazeteciye Gebze Çöreğimizin dağıtımı gerçekleştirildi.

       19 – 20 -21 Eylül tarihlerinde ise, Gebze Ticaret Odası olarak Ankara’daydık.

       Bu sefer Gebze Çöreğimizi “Anadolu’dan Dünyaya’’ temasıyla düzenlenen Türkiye’de coğrafi işaretler konusundaki

Ø en prestijli,

Ø en değerli ve

Ø en kapsamlı

organizasyonlardan biri olan II. Uluslararası coğrafi işaretler ve ürünler zirvesinde tanıttık.

Ankara Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen bu organizasyonda;

Ø     Çok sayıda Uluslararası Kuruluş,

Ø     Ticaret ve Sanayi Oda ve Borsaları Temsilcileri,

Ø     Üreticiler ve Üretici Birlikleri Temsilcileri,

Ø     Patent Marka Vekilleri,

Ø     Kooperatif Temsilcileri ve

Ø     HORECA Sektör Temsilcileri vardı.

 

Gebze’mizin 200 yıllık geleneğini büyük bir kitleye tanıtma fırsatı bulduk, oldukça güzel geri dönüşler aldık.

Gebze Çöreği’mizin gerek ulusal gerekse uluslararası alanda tanıtılmasına destek olmak adına, bölgemize özgü lezzetimizin öne çıkarılması ve markalaştırılması için gerekli altyapı çalışmalarına gördüğünüz üzere kararlı şekilde devam ediyoruz.

Ø     Doğallık,

Ø     geleneksel olma,

Ø     sürdürülebilir kalite,

Ø     bölgesel kalkınma ve

Ø     dünya pazarında rekabette bulunabilme

adına önemli bir katma değer sağlayacak Gebze Çöreği’mizi, önce Türkiye’nin sonra Dünya’nın tanımasını ve tatmasını hedefliyoruz.

 

GEBZESPOR

Dediğimiz gibi, bu kentin değerleri çok önemli.

Sanayinin kalbi olan bölgemizin her anlamda ön plana çıkmasını istiyoruz.

Bu kentin bir değeri var ki, o da Gebzespor. Gebzespor’a ilgimiz lafta değil, Gebze Ticaret Odası olarak bu konuda elimizi taşın altına her zaman koyduk, koymaya da devam ediyoruz.

12 Eylül Perşembe Günü bu sebeple, sürekli olarak Gebzespor ile ilgili bir araya geldiğimiz Gebze Kaymakamımız öncülüğünde, Gebze Belediye Başkanımız Zinnur Büyükgöz’ü ziyaret ettik, “Gebzespor için neler yapabiliriz?” i konuştuk. Bu konuda bölge protolümüz ve OSB temsilcilerimizle görüşmemiz devam ediyor.

Şüpheniz olmasın ki, Gebzespor’a ilk gün olduğu gibi bugün de hep birlikte sahip çıkacağız.

DARICA KSS’YE KURULACAK OLAN SOSYAL TESİS

 

Değerli katılımcılar;

Gebze Ticaret Odası olarak bizler her zaman esnafımızın, sanayicimizin yanındayız.

Darıca Belediyemiz ile işbirliği içerisinde gerçekleştirdiğimiz; içerisinde toplantı salonu, revir ve yönetim ofisinin yer alacağı, sanayi esnafının yararlanacağı sosyal tesis binası projemizin inşaatı devam ediyor.

13 Eylül Günü bizler de Odamızın paydaşı olduğu söz konusu projenin, Darıca Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Yılmaz Serçe’yle birlikte son durumunu inceledik.

Yılsonunu bulmadan inşallah projemizi bitireceğiz.

 

 

FUAR

 

Değerli üyelerimiz;

Ülkeler arası ihracatı arttırmak, yeni pazarlar tanımak ve bölgemiz ile ülkemizi daha ileriye taşımak adına 4 Eylül 2019 Çarşamba Günü; Almanya’nın Berlin şehrinde, Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği tarafından, üyelerin ve iş ortaklarının bir araya geldiği 8. Business etkinliğinde yeni iş insanları ile tanışarak bölgemizi ve Odamızı geniş kapsamlı bir şekilde tanıtma imkanı buldum.

 

Aynı tarihlerde Almanya’da gerçekleşen Avrupa’nın en büyük Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı’na (IFA) katılım sağladım.

 

Gebze Ticaret Odası olarak Endüstri 4.0’ ın önemini, metal yakalıların süreçlere daha aktif bir şekilde dahil olacağını vurgularken, bir yandan da sanayinin oluşturduğu çevresel etkilerin de en az boyuta indirilmesinin önemini sürekli olarak dile getiriyoruz.

 

Bahsettiğimiz konuların gerçekleşiyor olması, fuarda Türk markalarımızın ürettiği son teknoloji ürünleri ve döngüsel ekonomiye sağladıkları katkılar göğsümüzü kabarttı.

Beko’dan Arçelik’e, Arzum’dan Grundig’ e kadar İfa’ya katılan Türk markalarımızın standları, ürettiği ürünlerle teknolojisini konuşturdu.

Ve bir diğer gurur kaynağımız; böylesine büyük bir organizasyonun ana konuşmacıları arasında yer alan Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu’ydu.

 

Değerli üyelerimiz;

Türk firmalarımız gerçekten çok güzel işler başarıyor.

Ve bu durumun yanında döngüsel ekonomiye de destek sağlıyorlar.

Size Arçelik firmasının çok önemli bir projesinden bahsetmek istiyorum.

Buzdolabında bulunan yumurta kaplarını hepiniz biliyorsunuz.

Firmamız, yumurta kabını, yumurta kabuklarından elde etmiş, söz konusu teknoloji karbon salınımını büyük oranda azaltan bir teknoloji.

Vestel’in akıllı ev aletleri sayesinde kişilerin her defasında ayar yapmasına gerek kalmadan makinelerin kendi ayarlarını otomatik olarak yapabilen son teknoloji ürünler ilgiyle incelendi.

Daha bir çok örneği fuarda gözlemleme imkanına sahip olduk.

Yapay zeka, yapay zekanın ürünü robot teknolojilerinin varlığı artık sanayinin tüm kollarına yayılmış bir durumda ve zaman ilerledikçe bu durum daha da artış gösterecek.

Bizler de, Endüstri 4.0’ ın getirmiş olduğu dönüşümleri açık ve net bir şekilde fuarda bulunan Türk firmalarımız üzerinde hissettik ve gururlandık.

Aynı zamanda ülkemizde geçen yıldan bu yana gerçekleştirilen bir festival var.

Geçtiğimiz yıl Oda standımız ile birlikte İstanbul Havalimanında Teknofestteydik.

Bu yıl Atatürk Havalimanında gerçekleştirilen Teknofeste, Odamızın destekleriyle Mehmet Tuğrul Tekbulut bilişim Lisesi öğrencilerimizi götürdük.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof.Dr. Haluk Görgün, Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu ile bir araya geldik ve gençlerimiz başta olmak üzere milletimizin heyecanla ürettiği birbirinden harika teknolojik ürünleri ilgiyle inceledik.

Teknoloji, uzay ve havacılık tutkusuyla güzel işler başaran genç mucitlerimizle, ülkemizin yarınlara hazır olduğunu görmek gurur verici.

Böyle bir festivale öncülük eden başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm yetkililere teşekkür ediyorum.

 

PROGRAMLAR VE GÖRÜŞMELER GENEL

 

10 Eylül 2019 Salı Günü, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib AVDAGİÇ’in katılımlarıyla Kompozit Sanayicileri Derneği’ nin Polin Su Parkaları’nda düzenlenen organizasyonuna katılım sağladık.

Kompozit sektörü hakkında genel bir değerlendirme yapmak, sektör temsilcilerini bir araya getirmek ve Türk Kompozit 2019 Fuarı hakkında bilgi vermek amacıyla gerçekleştirilen toplantı aynı zamanda güzel bir amaca daha hizmet etti.

T.C. Kocaeli Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kompozit Sanayicileri Derneği ve GEBKİM Eğitim Araştırma ve Sağlık Vakfı arasında, sanayiye ara eleman yetiştirilmesi amacıyla GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne kompozit pilot tesis kurulmasına ilişkin protokol imzalandı.

İmzalanan protokolün hayırlı uğurlu olmasını, en önemlisi katma değer sağlamasını diliyoruz.

 

10 Eylül 2019 Salı Günü; Genç Girişimciler İcra Kurulu Üyelerimiz ile sektörel gelişmeler ve planlanan çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunduk.

 

11 Eylül 2019 Çarşamba Günü; Bölgemizin özel eğitim kurumlarından Gebze Yeni Umut Okulları’nı ziyaret ederek yeni eğitim öğretim yılında başarı dileklerimizi ilettik.

 

12 Eylül 2019 Perşembe Günü; Sayın Emine ERDOĞAN himayesinde başlatılan Ata Tohumu Projesi kapsamında Kocaeli Ticaret Odasında düzenlenen, Sosyal Etki Merkezi projemizin açılışında da bizlerin yanında olan TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Sn. Belma SATIR, Kocaeli Milletvekili Sn. Radiye Sezer KATIRCIOĞLU, İzmir Milletvekili Sn. Ceyda BÖLÜNMEZ ÇANKIRI ile dünyaca ünlü Mardinli Şef ve Sosyal Girişimci Ebru BAYBARA DEMİR, bölge protokolümüz, çok sayıda Kadın Girişimci ve çiftçilerimizin katılımıyla ata tohumu kullanılması, araştırılması, yaygınlaştırılması amacıyla gerçekleştirilen “Sandıktan Toprağa, Ata Tohumu” temalı organizasyona katılım sağladık.

 

13 Eylül 2019 Cuma Günü; Bölgemiz muhtarlarıyla bir araya gelerek, sorunlar ve çözüm önerilerine yönelik bir sohbet gerçekleştirdik.

Aynı gün; Makinacılar Odası Gebze Temsilciliği de bizlere ziyarette bulundu. Ziyarette sektörel sorunları dile getirdik, bu aşamada “neler yapılabilir?” i görüştük.

17 Eylül 2019 Salı Günü; Gebze Kaymakamımız Mustafa Güler ve Gebze Belediye Başkanımız Zinnur Büyükgöz ile birlikte; Güzeller OSB Başkanı Adem Ceylan'a ve Gebze Plastikçiler OSB Yönetim Kurulu Başkanı Osman Erkan’a

20 Eylül’de Gebze Kaymakamımız Mustafa GÜLER ve Gebze Belediye Başkanımız Zinnur BÜYÜKGÖZ ile birlikte, Gebze Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Vahit YILDIRIM’ a


ziyaret gerçekleştirerek, güncel ekonomik konularla alakalı fikir alışverişinde bulunduk.

19 Eylül Günü; MÜSİAD yetkililerimiz ile bir araya gelerek, ekonomi, teknolojik dönüşüm ve bölgemiz iş insanlarının bu konulara ne kadar hazır olduğu konusunda bir toplantı gerçekleştirdik.

20 Eylül’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali KOPUZ, Yönetim Kurulu Üyemiz Abdurrahman ASLANTAŞ ve Çayırova Türk Kızılay Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyemiz Baran AYDIN ile birlikte Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin ÇİFTÇİ’nin makamında Çayırova’ ya kazandıracak olduğumuz Türk Kızılay Binası ve Kan Merkezi Müdürlüğü projemiz için tahsis edilen yer hakkında bilgi alışverişinde bulunmak üzere bir araya geldik.

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla; Bölge protokolümüz ve kıymetli gazilerimiz ile birlikte Gebze Kaymakamlığımız tarafından Gebze Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen 19 Eylül Gaziler Günü kutlama programı ve çelenk sunma törenimizi gerçekleştirdik.

Bu vesileyle, kahramanlıklarıyla gururlandığımız ve ebediyete uğurladığımız gazilerimizi rahmet minnet ve saygıyla anarak, hayatta olanlara uzun ömürler diliyorum.

20 Eylül 2019 Cuma günü; Gebze Belediye Başkanımız Zinnur BÜYÜKGÖZ, TMMOB Gebze Temsilciliği Başkanları, belediye mensupları ve çok sayıda meslek erbabının katılımlarıyla; Gebze Belediyesi, TMMOB Gebze Temsilcilikleri ve İnşaat Mühendisleri Odası’nın ortaklaşa düzenlemiş olduğu sektörel sorunlar ve uygulamaların konuşulduğu toplantı, Odamız ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

 

 

 

BAŞKANIMIZIN OLMADIĞI PROGRAMLAR

 

12 Eylül 2019 Perşembe Günü; Kocaeli Genç Girişimciler Kurulu Gaziantep Ticaret Odası’nı ziyaret ederek, Genç Girişimciler İcra Kurulu ile ortak toplantı gerçekleştirdiler.

 

18 Eylül 2019 Çarşamba Günü; Kocaeli Kadın Girişimciler İcra Kurulu Üyelerimiz eylül ayı olağan icra kurulu toplantılarını Tarihçi-Yazar Volkan Şenel’in bölgemizin tarihini anlatan sunumuyla birlikte gerçekleştirdiler.

 

19 Eylül Perşembe Günü; Kadın Meclis Üyelerimiz ve Kadın Girişimcilerimiz, çocuklarımız ve idarecilerle Sevgi Evleri'nde bir araya geldiler.


13-02-2020 Tarihinde yayynlandy.94 kez izlendi.
« Geri
Odamız
Oda Organları
Bölgemiz
İletişim

Android

Mobil Site

Mobil Uygulama

RSS


Twitter
ISO
Tüm Bilgileriniz 6698 Sayılı KVKK gereğince korunmaktadır.
Web Sitesi, Tasarım, Yazılım - Gebze Ticaret Odası Bilgi İşlem Bölümü - Tel:0262 644 22 32 email:ouslu@gebzeto.org.tr